Nekatere markize lahko upravljamo ročno, spet druge pa z daljinskim upravljavcem ali stikalom. Slednje zahtevajo uporabo elektromotorja. V markize, ki jih lahko daljinsko upravljamo, lahko vdelamo tudi senzorje za vreme, ki markizo samodejno zaprejo, ko se pojavi nevihta. Ko mine, pa se markiza sama od sebe odpre. Ta opcija je zelo privlačna, če denimo živite sami ali je večina družinskih članov med dnevom zdoma. Ko se pojavi slabo vreme tako ne bi bilo nikogar, ki bi lahko zaprl tendo in jo zavaroval pred vremenskimi vplivi.
Zavedati se moramo, da so markize narejene za senčenje in njihova naloga ni zaščita pred dežjem, močnim vetrom, snegom, točo in podobnim. Čeprav se nam večkrat zdi, da nas markize in tende lahko zaščitijo tudi pred ostalimi vremenskimi pojavi in ne samo pred močnimi sončnimi žarki, je to razmišljanje napačno. Na dolgi rok se bo izkazalo, da smo s tem naredili več škode kot koristi, saj se markize hitro poškodujejo ob ekstremnih vremenskih razmerah in jih je treba pred njimi dobro obvarovati. Obstajajo tudi markize z obdelanim platnom, ki blago nekoliko zaščiti pred dežjem, vendar tudi ta zaščita ni popolna in se nanjo ne bi smeli zanašati.
Če želite z markizo prekriti veliko teraso ali drugo večjo površino, potem je najbolj smiselno, da se odločite za tako z daljinskim upravljanjem. Markize, ki se odpirajo in zapirajo ročno, so primernejše za manjše površine, kot so denimo balkoni. Zelo veliko markizo je zelo težko in zamudno zapirati ročno, zato vam bo proizvajalec v takem primeru priporočal tako, ki se zapre in odpre na gumb.
Tende in markize vidimo povsod. Nameščene so praktično na vsakem balkonu, odprti terasi in drugih površinah, kjer poleti radi preživljamo čas, vendar bi se radi zaščitili pred močnim soncem in nemoteno uživali v senci. Markize so vedno bolj razširjene in ker med ponudniki vlada vse večja konkurenca, jih lahko dobimo po vse bolj dostopnih cenah.