Putika je neprijetna bolezen. Nastane predvsem zaradi nezdravega prehranjevanja. Včasih so putiko imenovali tudi bolezen kraljev, ker so kralji običajno jedli močno hrano v prekomernih količinah. V modernem času imamo zaradi hitrega življenjskega sloga manj časa za uravnoteženo prehranjevanje, zato se s putiko sooča vedno več ljudi.
Uvrščamo jo v presnovne motnje, saj nastane, ko se poveča nastajanje sečne kisline v jetrih. To povzroči povečanje ravni sečne kisline v krvi, ker je ledvice ne morejo toliko izločiti. Sečna kislina se pri putiki v obliki kristalov nalaga v sklepna tkiva, ledvice ali podkožje. Zaradi draženja tkiva ti kristali povzročijo vnetje.
Putika se odraža kot:
- povečana koncentracija sečne kisline v krvi,
- otekline sklepov, najpogosteje palca na nogi in
- bolečine tudi v drugih sklepih.
Putika lahko povzroča res močne bolečine. Napadi pa lahko trajajo tudi do več tednov, saj ljudje ne vedo dovolj o putiki, da bi se sami znali spopasti z njo.
Ob napadih se priporoča počitek s privzdignjenim bolečim sklepom ter hlajenje otekline.
Da pa putika ne povzroča prevelikih težav je potrebno piti zadostno količino vode, približno 1,5 litra vode na dan. Tako se iz telesa izloči sečna kislina, hkrati pa izboljša delovanje ledvic.
Prav tako nam putika ne bo kvarila življenja, če bomo upoštevali dieto, ki je potrebna bi bolnikih s putiko. Jesti moramo manjše obroke 3 do 5 krat na dan. Pomembno je, da se izogibamo hrane, ki ima veliko purinov. Ti so v velikih količinah prisotni v:
- mesu, predvsem v rdečem mesu,
- morskih sadežih,
- ribah,
- alkoholnih pijačah, predvsem pivu in
- sladkih pijačah.
Pomembno pa na to, da putika ne uravnava našega življenja, vpliva gibanje. Putika je namreč pogostejša pri ljudeh s prekomerno telesno težo. Zato je zelo pomembno, da se veliko gibamo in pazimo na telesno težo.
Še en način za to, da lažje prebrodimo čase, ko putika napada pa je jemanje prehranskih dopolnil, kot so:
- konoplja – za blaženje bolečin,
- izvleček bele jelke – za krepitev imunskega sistema,…