Verjeli ali ne, vendar imate lahko svoj košček zemlje tudi, če živite v prestolnici in če živite v stolpnici. To je sedaj mogoče narediti zelo enostavno, saj je visoka greda tisto, kar potrebujete, če želite vzgajati svoje pridelke ali pa samo malo vrtnariti, da se tako odklopite od mestnega vrveža in vsakodnevnega stresa.
Sama visoka greda je postala ena od najbolj priljubljenih vrtnarskih pripomočkov že kar nekaj časa nazaj, saj so ljudje ugotovili, kako zelo koristna in praktična je za uporabo ter seveda tudi za gojenje različnih pridelkov. Na voljo je v različnih velikostih, tako da jo je mogoče postaviti tudi na manjši balkon ter tako z užitkom gledati, kako pridelki rastejo in uspevajo.
Postavitev visoke grede ter primerna izbira prostora
Pred odločitvijo, kje bo visoka greda sploh stala, je potrebno upoštevati kar nekaj dejavnikov, saj je potrebno vedeti, da visoka greda ni popolnoma enaka tistemu vrtu, ki je na prostem. Zelo pomembno je, da se visoka greda postavi na sončno stran, kjer pa je poskrbljeno, da ni zelo močnega vetra, saj bi to lahko slabo vplivalo na samo rast in uspevanje rastlin. Prav tako velja nenapisano pravilo, ki se ga je pametno držati, in sicer da se visoka greda postavi nekam ob steno, saj bo tako še bolj stabilna.
Velikost in širina visoke grede je poljubna, prilagojena pa mora biti seveda rastlinam, ki bodo posajene v njej.
Sestava visoke grede
Za sestavo visoke grede so potrebne macesnove deske, količki, gradbena folija, volneni filc, vijaki, baterijski vrtalnik, nastavki ter sveder.
Najprej je potrebno vse količke ter deske premazati z lanenim oljem, to poskrbi za zaščito in neprepustnost. Pri tem postopku je potrebno počakati, da se laneno olje popolnoma vpije. To po navadi traja kakšno uro ali več.
Na ravni površini je potrebno sestaviti spodnji del visoke grede. Nato se notranji del obvije s folijo ter na dno namesti volneni filc.