Vzglavnik mora omogočati dober počitek

Vzglavnik imamo za to, da nam med spanjem nudi oporo in nam pomaga sprostiti mišice na vratu. Včasih se premalo zavedamo pomembnosti vzglavnika za dober in sproščujoč spanec. Samo s pravilno izbranim vzglavnikom je glava postavljena v pravem položaju, to pa omogoča vzdrževanje pravilnega pretoka krvi, tako da tudi kisik nemoteno prehaja do možganov. Izberite tak vzglavnik, ki je narejen iz modernih materialov, ki dihajo, ne dražijo kože in ne ustvarjajo potenja. Najbolje je, da ima material vzglavnika luknjičasto sestavo, kar omogoča izredno pretočnost zraka.

Taki vzglavniki so narejeni iz materialov, kot sta lateks ali spominska pena. Ti materiali zagotavljajo dobro zračenje, saj so sestavljeni iz manjših luknjic. Pomembno je, da vzglavnik diha, saj se s tem prepreči, da bi se na njem razmnoževali mikrobi. To je pomembno zato, ker se na predelu vzglavnika nahajajo usta in nos. Dihala so torej med spanjem lahko izpostavljena vstopu mikroorganizmov, kot so pršice in bakterije, v naše telo.

Seveda je zglavnik zelo pomemben, pomembno pa je tudi samo ležišče, ki mora biti dovolj udobno in se popolnoma prilegati velikosti postelje. Za konec naj vam ponudimo še nekaj nasvetov, s katerimi boste lažje in bolje spali. Postelja, na kateri spite, vam mora omogočati sproščeno obračanje. Na postelji se nikakor ne smete počutiti utesnjeno. Velja pravilo dvajsetih centimetrov – za takšno dolžino naj bo ležišče daljše od telesne višine spečega. Preden zaspite, dodobra prezračite prostor. Zrak ne sme biti ne pretopel ne premrzel. Posteljnina mora biti redno menjana in prana na temperaturi od štirideset do šestdeset stopinj Celzija. Perite jo vsakih štirinajst dni. Ko ste bolni, jo perite na višjih temperaturah. Posteljnina naj bo čez dan odgrnjena, odgrnjen naj bo tudi vzglavnik. Tako boste preprečili, da bi se na njiju razmnoževale pršice. Dobro je tudi, da posteljnino vsakodnevno stresete (skozi odprto okno).